آموزگار پایه ششم بوشهر

با سلام خدمت شما همکار محترم و دانش آموز عزیز منتظر پیشنهادات شما برای بهتر شدن محتوای وبلاگ هستیم schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6...schoolmaster6

آموزگار پایه ی ششم بوشهر

تخصصی ترین وبلاگ پایه ی ششم دبستان جهت استفاده همکاران و دانش آموزان عزیز

مواد اولیه تهیه کاغذ و مراحل تهیه آن

مواد اولیه تهیه کاغذ :

مواد اولیه انواع کاغذ بطور کلی ، مواد سلولزی است که از منابع مختلف تهیه می شوند :

1 – ساقه کتان ، پنبه که الیاف بلند ( در حدود 2/1 تا 6 میلی متر ) دارند .

2 – ساقه گیاهانی مانند گندم ، جو ( کاه ) ، نی ، کنف و غیره

3 – درختانی که برگ سوزنی دارند . مانند کاج ( با الیاف بلند ) و یا برگ پهن ، دارند . مانند چنار ( با الیاف کوتاه در حدود 5/0 تا 2/1 میلی متر )

4 – انواع کاغذ های باطله و یا خرده ها و قطعات مقوای کهنه

5 – الیاف تفاله نیشکر

مراحل تهیه کاغذ :

1 – تبدیل چوب به قطعات ریز

با استفاده از ماشین پوست کنی ، و دستگاه تولید تراشه و عبور تراشه ها از الک مخصوص صورت می گیرد و قطعات به طول حداقل 4 و عرض 2 سانتیمتر ( در مورد چوب ) به دست می آید .

2 – پختن چوب و تولید خمیر :

این عمل ممکن است از طریق مکانیکی یعنی ، بدون استفاده مواد شیمیایی و توسط بخار آب جوش ، تحت فشار صورت می گیرد که معمولا برای تهیه کاغذ های ارزان و کاهی مانند کاغذ روزنامه متداول است . در روش شیمیایی از هیدروکسید سدیم ( در روش قلیایی ) ، سولفیت هیدروژن کلسیم ، در محیط اسیدی ( 3 – 2 = PH ، روش بی سولفیت ) و یا سولفیت سدیم ( در روش سولفیت ) همراه با کمی کربنات سدیم در دمای بالاتر از 100 درجه سانتگراد و تحت فشار ، استفاده می شود . در این مرحله خمیر قهوه ای رنگی حاصل می شود که از آن در تهیه مقوا ، کارتن ، و یا کاغذ های کاهی استفاده می شود .

شستشوی خمیر کاغذ :

شستشوی قلیایی ، که با استفاده از محلول 3 درصد سود در دمای 45 تا 50 درجه سانتیگراد به مدت یک تا دو ساعت صورت می گیرد . این عمل برای جدا کردن لیگیتن و کاهش رنگ خمیر انجام می پذیرد .

3 – اعمال شیمیایی ( رنگ زدایی ) : در دو مرحله صورت می گیرد :

1 – کلر زنی ، که در 2 = PH تا در دمای 25 تا 45 درجه سانتیگراد به مدت تقریبی یک ساعت صورت می گیرد . در این مرحله لیگتین باقیمانده در خمیر ، به صورت محلول در می آید که بسته به نوع مواد شیمیایی به کار رفته برای پخت ، بین 3 تا 15 درصد ممکن است تغییر کند .

2 - رنگ زدایی که توسط هیپو کلریت سدیم ( به صورت محلول 3 درصد ) ، دی اکسید کلر ، پراکسید هیدروژن ، ازون و غیره در 10 – 9 = PH صورت می گیرد . تا اینکه لیگیتن فقط اکسید شود و سلولز تحت تاثیر قرار نگیرد .

4 – خشک کردن خمیر کاغذ :

در این مرحله خمیر کاغذ را از دستگاه تمیز کننده و توری های که دارای سوراخهای 2 تا 3 میلیمتری ، عبور می دهند تا قسمت عمده آب خود را از دست بدهد . بعد از آن را از پرسهای قوی عبور می دهند تا باقیمانده آب آن نیز خارج شود .

5 – پرس کردن ، برش زدن و بسته بندی :

با عبور خمیر خشک شده از میان غلتک های مخصوص آن را به صورت صفحات کاغذ در آورده و توسط دستگاه برش آن را در اندازه های مورد سفارش و نیاز بازار مصرف برش می دهند و بسته بندی می کنند .


برچسب‌ها: علوم تجربی ششم ابتدایی
+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۹۱ساعت 19:31  توسط غلامحسین پناهنده  |